Prowadzenie lodziarni to nie tylko satysfakcjonujące zajęcie, ale często także opłacalne przedsięwzięcie. Jednak przed rozpoczęciem tej działalności konieczne jest przeprowadzenie kilku kluczowych obliczeń. Zanim zainwestujesz swój czas i środki, musisz znać koszty produkcji lodów na wybranych urządzeniach i w określonych warunkach. To pomoże Ci ustalić odpowiedni cennik oraz ocenić rentowność swojej lodziarni. Jak się do tego zabrać?
jak obliczyć koszt produkcji lodów-sempre Group - twój partner cukierniczy.jpg

W tym artkule zajmiemy się Krok po kroku:

1. Produkcja własna, kontra gotowe lody:

 • Tradycyjna produkcja lodów rzemieślniczych.
 • ​​​​​​Współpraca z dostawcami lodów.

2. Analiza kosztów surowców do produkcji lodów

 • Cena mleka, śmietany, cukru, owoców, dodatków smakowych i innych składników.
 • Koszty opakowań, np. kubków, rożków, łyżeczek.

3. Koszty operacyjne:

 • Opłaty za energię elektryczną i wodę.
 • Wynajem lokalu i jego utrzymanie.
 • Wynagrodzenia pracowników.

4. Koszty sprzętu i jego amortyzacja:

 • Zakup lub leasing maszyn do produkcji lodów.
 • Koszty konserwacji i napraw sprzętu.

5. Marketing i promocja lodziarni:

 • Budżet na reklamy w mediach społecznościowych, ulotki, promocje lokalne.

6. Analiza konkurencji:

 • Sprawdzenie cen podobnych produktów na rynku.
 • Ocena unikalnych cech oferty, które mogą uzasadniać wyższą cenę.

7. Praktyczne narzędzia do kalkulacji

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wybór metody produkcji lodów:

Tradycyjna produkcja lodów rzemieślniczych:

Ta metoda polega na tworzeniu lodów w małych partiach, zazwyczaj ręcznie lub przy użyciu małych maszyn. Skupia się na jakości składników i unikalnych recepturach. Niewątpliwą zaletą tej metody jest wyższa jakość lodów poprzez możliwość kontrolowania każdego etapu produkcji, co pozwala na uzyskanie wyjątkowego smaku i konsystencji. Tradycyjne metody produkcji dają również możliwość personalizacji produktu poprzez tworzenie unikalnych smaków i receptur, które mogą przyciągnąć klientów szukających niepowtarzalnych produktów. Dodatkowy atutem jest Marketing lodziarni promujący lody rzemieślnicze, które mogą być sprzedawane jako produkty premium, co pozwala na uzyskanie wyższych cen.

Istnieją jednak również pewne wady tej metody. Należy liczyć się z wyższymi kosztami produkcji: wyższe koszty składników i pracy mogą prowadzić do wyższych cen sprzedaży. Skalowalność: Ograniczona możliwość produkcji dużych ilości lodów.

Współpraca z dostawcami lodów:

W przypadku prowadzenia małego punktu gastronomicznego lub ograniczonych możliwości w uruchomieniu własnej produkcji możemy zdecydować się również na współpracę z zewnętrznymi producentami lodów, którzy dostarczają gotowe produkty do sprzedaży.

I w tym przypadku istnieją zalety i wady tej metody. Do zalet możemy zaliczyć: Niskie koszty początkowe ponieważ nie ma konieczności inwestowania w maszyny i surowce. Skalowalność biznesu: łatwość zwiększenia lub zmniejszenia zamówień w zależności od popytu. I najprościej ujmując prostota: brak konieczności zarządzania procesem produkcji.

Istnieją również wady wyboru tego rodzaju współpracy, do których należeć będą: wysokość marży: potencjalnie niższe marże z powodu konieczności płacenia dostawcom, kontrola jakości: nie mamy wpływu na produkcję, a zatem nie posiadamy kontroli nad jakością i świeżością produktów. Uzależniając się od dostawców może pojawić się ryzyko problemów z dostawami lub zmianami cen dostarczanych produktów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Analiza kosztów surowców

Cena mleka, śmietany, cukru, owoców, komponentów do produkcji lodów takich jak bazy, pasty, dodatków smakowych i innych składników

Na ceny mleka i śmietany ma wpływ wiele czynników.
Mogą różnić się w zależności od regionu, sezonu oraz dostawcy. Dlatego też warto negocjować długoterminowe umowy z lokalnymi dostawcami, aby uzyskać korzystniejsze stawki. Cena śmietany: Podobnie jak w przypadku mleka, ceny śmietany mogą być zmienne. Wysoka jakość śmietany jest kluczowa dla uzyskania kremowej konsystencji lodów, co może wpłynąć na wyższą cenę tego surowca.

Cukier jest podstawowym składnikiem lodów.
W zależności od rodzaj cukru
(sacharoza, dekstroza, syrop glukozowy). Wybór odpowiedniego rodzaju cukru wpływa na koszt produkcji oraz smak finalnego produktu. Obecny trend żywieniowy zakłada również produkcję lodów bez dodatku cukru z jego zmiennikami takimi jak maltitol, które znacząco podwyższają koszt produkcji lodów.

Nieodłącznym składnikiem wysokiej jakości lodów rzemieślniczych są świeże owoce.

W tym przypadku musimy liczyć z ich sezonowością. Ceny owoców są silnie zależne od sezonu. Korzystanie z sezonowych owoców może obniżyć koszty produkcji oraz pozwolić na oferowanie unikalnych smaków w różnych porach roku. Znaczący wpływ będzie mieć również rodzaj owoców z jakich chcemy produkować lody. Koszty mogą się różnić w zależności od typu owoców (świeże, mrożone, puree owocowe). Świeże owoce zazwyczaj mają wyższą cenę, ale mogą zapewnić lepszy smak i jakość, pod warunkiem że mamy sprawdzoną jakość i dostawców.

Dodatki smakowe do lodów.

Produkcja lodów opiera się na wielu dodatkach, do których można zaliczyć naturalne dodatki: takie jak wanilia, czekolada, orzechy, mogą być droższe, ale wpływają na wyższą jakość i lepszy smak lodów. Z kolei syntetyczne dodatki będą tańsze, ale dają gorszą jakość i smak produktów, co może być zauważalne dla klientów.

Innymi składnikami lodów będą stabilizatory i emulgatory ( tzw. bazy lodowe), które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu konsystencji i trwałości lodów. Koszt stabilizatorów i emulgatorów może być różny w zależności od ich rodzaju i jakości. Kolejną grupą składników są barwniki i aromaty do lodów. Naturalne barwniki i aromaty mogą być droższe, ale często są preferowane przez klientów świadomych zdrowego stylu życia.

surowce i komponenty do produkcji lodów rzemieślniczych - sempre group - twój partner cukierniczy.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koszty opakowań do lodów

Każda lodziarnia w swojej ofercie musi posiadać kilka rodzajów wafli, kubków i rożków do lodów. Mamy do wyboru kubki: papierowe, plastikowe, biodegradowalne – każdy z tych rodzajów ma inną cenę. Wybór bardziej ekologicznych opcji może być droższy, ale może przyciągnąć klientów dbających o środowisko.

Wafle i Rożki – ich koszt zależy będzie od ich rodzaju: tradycyjne, cukrowe, bezglutenowe. Warto zbadać, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów.

Łyżeczki i łopatki do lodów – mogą być wykonane z różnych materiałów: Plastikowe, drewniane, biodegradowalne. Plastikowe są zazwyczaj najtańsze, ale ekologiczne opcje są zdecydowanie preferowane przez coraz większą liczbę klientów. Zakup łyżeczek w dużych ilościach może obniżyć jednostkowy koszt.

Inne opakowania w lodziarni to: pudełka termoizolacyjne do lodów na wynos. Koszt pudełek zależy od ich rozmiaru, materiału i jakości. Ważne jest, aby były one trwałe i estetyczne, posiadały odpowiednie atesty do kontaktu z żywnością, co wpływa na wrażenie klienta oraz ochronę produktu.

Wtykacze i cenówki do lodów. Warto pomyśleć o odpowiednim oznakowaniu i opisaniu lodów w witrynie. Do tego celu najlepiej sprawdzają się wtykacze, na których możemy napisać smak lodów.

Prowadząc lodziarnię możemy wziąć również pod uwagę personalizowane opakowania z logo lodziarni mogą być droższe, ale pomagają w budowaniu świadomości marki i rozpoznawalności.

Dokładna analiza kosztów surowców i opakowań jest kluczowa dla ustalenia cen sprzedaży i oceny rentowności lodziarni. Warto regularnie monitorować ceny na rynku, negocjować umowy z dostawcami oraz dostosowywać ofertę do zmieniających się warunków, aby utrzymać konkurencyjność i zadowolenie klientów.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Analiza kosztów operacyjnych w kontekście optymalizacji kosztów produkcji lodów

Opłaty za energię elektryczną i wodę

Niewątpliwie od dłuższego czasu koszty energii spędzają większości przedsiębiorcom sen z powiek. Tym Efektywność energetyczna jest inwestycją w energooszczędne maszyny i urządzenia. Pomoże znacząco obniżyć rachunki za prąd. Nowoczesne maszyny do produkcji lodów często zużywają mniej energii niż starsze modele.

Projektując oświetlenie w lokalu warto wziąć pod uwagę oświetlenie LED. Zastosowanie oświetlenia LED w lodziarni może zmniejszyć zużycie energii, ponieważ LED-y zużywają mniej prądu i mają dłuższą żywotność. Do stałej procedury należy wprowadzić zarządzanie zużyciem energii poprzez monitorowanie i optymalizację zużycia energii, np. przez wyłączanie urządzeń poza godzinami pracy, co może dodatkowo zmniejszyć koszty.

Kolejnym składnikiem kosztów jest Woda:

Korzystanie z urządzeń, które zużywają mniej wody, takich jak nowoczesne zmywarki czy systemy recyrkulacji wody, mogą przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie. Kontrola wycieków to kolejny element. Regularne przeglądy instalacji wodnych i szybkie naprawy wycieków pomagają uniknąć niepotrzebnych kosztów. Oszczędne technologie takie jak instalacja urządzeń redukujących zużycie wody, typu perlatory w kranach czy systemy zbierania i wykorzystania wody deszczowej również wpłyną na obniżenie kosztów wody. Warto zainwestować w system obiegu zamkniętego wody technicznej (służącej do chłodzenia maszyn).

Wynajem lokalu i jego utrzymanie

Przed podpisaniem umowy warto negocjować warunki najmu, aby uzyskać jak najlepsze stawki. Długoterminowe umowy mogą często prowadzić do korzystniejszych warunków finansowych. Jedną z kluczowych ról w powodzeniu biznesu odgrywa lokalizacja. Jej wybór ma często znaczący wpływ na koszty najmu. Lokale w centrum miasta będą droższe, ale mogą przyciągnąć więcej klientów. Lokale na obrzeżach mogą być tańsze, ale wymagają efektywnej strategii marketingowej, aby przyciągnąć klientów. Wynajęcie lokalu z możliwością adaptacji przestrzeni może pomóc w optymalizacji kosztów, ponieważ można dostosować przestrzeń do aktualnych potrzeb biznesowych.

Utrzymanie lokalu to nie tylko koszty najmu. Należy liczyć się z kosztami Regularnych przeglądów technicznych: kontrole instalacji i sprzętu mogą zapobiec kosztownym naprawom w przyszłości. Do czynników efektywnego zarządzania należą również: optymalizacja kosztów utrzymania poprzez wdrożenie systemów zarządzania energią, wody oraz odpadami. Koszty serwisowe: Umowy serwisowe z firmami zewnętrznymi na konserwację urządzeń mogą być bardziej opłacalne niż zatrudnianie pełnoetatowych pracowników do tych zadań.

Wynagrodzenia pracowników lodziarni

Od lat słyszy się o dużej rotacji personelu zatrudnianego w gastronomii. Przedsiębiorcy często borykają się z mało zaangażowanym i nie wykfalifikowanym personelem. Aby uniknąć tych problemów warto przemyślęć   Strukturę wynagrodzeń. Zapewnienie konkurencyjnych wynagrodzeń, mogą  przyciągną i zatrzymać wykwalifikowanych pracowników. Ważne jest również oferowanie dodatkowych benefitów, takich jak elastyczny czas pracy czy bonusy za osiągnięcia.

Szkolenia i rozwój: Inwestowanie w szkolenia i rozwój pracowników może zwiększyć ich wydajność i zadowolenie z pracy, co przekłada się na niższe koszty rekrutacji i rotacji.

Dobrym udogodnieniem dla pracowników jest systemów zmianowy. Poprawi to efektywne zarządzanie poprzez optymalizację harmonogramów pracy w celu maksymalnego wykorzystania zasobów ludzkich.

Motywacja i zaangażowanie: Motywowanie pracowników do lepszej wydajności poprzez systemy premiowe i uznanie za osiągnięcia. Zadowoleni i zaangażowani pracownicy pracują efektywniej, co może obniżyć koszty operacyjne.

Automatyzacja zadań: Wprowadzenie systemów automatyzacji, które mogą zastąpić pracę ludzką w rutynowych zadaniach, takich jak zarządzanie zapasami czy procesy księgowe, pomoże  zmniejszyć zapotrzebowanie na pracę ręczną i obniża koszty.

Optymalizacja kosztów operacyjnych jest kluczowa dla rentowności lodziarni. Poprzez efektywne zarządzanie zużyciem energii i wody, negocjowanie korzystnych umów najmu oraz skuteczne zarządzanie personelem, można znacząco obniżyć koszty i zwiększyć zyski. Regularne przeglądy i aktualizacje strategii biznesowych oraz inwestowanie w nowe technologie mogą przynieść długoterminowe korzyści finansowe.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Analiza kosztów sprzętu i jego amortyzacja w kontekście optymalizacji kosztów produkcji lodów

Zakup lub leasing maszyn do produkcji lodów

Decydując się na otwarcie lodziarni często stajemy przed dylematem zakupu bądź leasingu maszyn. Przeanalizujmy zatem wady i zalety obydwu opcji.

Decydując się na zakup maszyn zaletą będzie brak miesięcznych opłat. Po zapłaceniu za sprzęt na początku, nie ma dodatkowych miesięcznych kosztów związanych z jego posiadaniem. Posiadanie maszyn na własność oznacza brak ograniczeń w ich użytkowaniu oraz możliwość sprzedaży w razie potrzeby. Amortyzacja kosztów maszyn w księgach rachunkowych, obniża obciążenia podatkowe.

Przeszkodą w zakupie urządzeń i maszyn na wyposażenie lodziarni mogą okazać się: wysokie koszty początkowe. Wymagana jest duża inwestycja na początku, co może być obciążające dla nowych przedsiębiorstw.

Zalety leasingu urządzeń do lodziarni:

Niski koszt początkowy: Leasing pozwala uniknąć dużych wydatków na początku, co może być korzystne dla start-upów. Miesięczne płatności leasingowe mogą być łatwiejsze do zarządzania w ramach bieżących przepływów pieniężnych co poprawi elastyczność finansową. Leasing pozwala również na łatwiejszą wymianę maszyn na nowsze modele po zakończeniu okresu leasingu, co pozwala na korzystanie z najnowszych technologii.

W perspektywie kosztów długoterminowych całkowity koszt leasingu może być wyższy niż zakup, zwłaszcza przy długoterminowych umowach. I z kolei maszyny nie stają się własnością firmy po zakończeniu okresu leasingu, co może być ograniczeniem.

Koszty konserwacji i napraw sprzętu

Regularne przeglądy techniczne mogą zapobiegać poważnym awariom i przedłużyć żywotność maszyn. Warto ustalić harmonogram przeglądów i trzymać się go konsekwentnie. Inwestowanie w regularną konserwację może zmniejszyć ryzyko kosztownych napraw i przestojów w produkcji. O tych praktykach należy pomyśleć w kontekście konserwacja zapobiegawczej.

Aby uniknąć wysokich kosztów napraw warto rozważyć umowy serwisowe. Podpisanie umów serwisowych z dostawcami sprzętu może zapewnić szybką i efektywną naprawę w razie awarii. W ramach umowy serwisowej można często uzyskać rabaty na części zamienne i usługi. Trzymanie na miejscu zapasowych części do najważniejszych maszyn może skrócić czas napraw i minimalizować przestoje.

Szkolenie pracowników w zakresie podstawowej obsługi i konserwacji maszyn może zmniejszyć liczbę awarii wynikających z niewłaściwego użytkowania. Przeszkoleni pracownicy mogą szybciej diagnozować i rozwiązywać drobne problemy, co zmniejsza koszty zewnętrznych napraw i poprawia efektywność.

Optymalizacja kosztów sprzętu i jego amortyzacji jest kluczowa dla zarządzania wydatkami w lodziarni. Zarówno zakup, jak i leasing maszyn mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe przed podjęciem decyzji. Regularna konserwacja i przemyślane zarządzanie naprawami mogą znacząco obniżyć koszty operacyjne i przedłużyć żywotność sprzętu, co przekłada się na lepszą rentowność całego biznesu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Efektywny marketing i promocja lodziarni

Reklamy w mediach społecznościowych to jeden z najważniejszych elementów strategii marketingowej. Wybór odpowiednich platform, takich jak Facebook, Instagram, TikTok czy Twitter, pozwala dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów. Kluczowe jest tworzenie atrakcyjnych wizualnie treści, takich jak zdjęcia i filmy, które przyciągną uwagę odbiorców. Opowiadanie historii związanych z lodziarnią oraz angażowanie społeczności poprzez konkursy i interakcje w komentarzach buduje lojalność klientów. Warto przeznaczyć budżet na płatne reklamy, które umożliwią precyzyjne targetowanie lokalnych klientów i zwiększą zasięg kampanii.

Ulotki i materiały drukowane również odgrywają ważną rolę w lokalnym marketingu. Profesjonalnie zaprojektowane ulotki z estetycznym layoutem i wysokiej jakości zdjęciami mogą skutecznie przyciągnąć uwagę. Dystrybucja ulotek w strategicznych miejscach, takich jak centra handlowe, szkoły czy parki, oraz współpraca z lokalnymi firmami, które mogą umieścić ulotki w swoich sklepach, zwiększa szanse na dotarcie do większej liczby klientów. Dodanie kuponów rabatowych czy informacji o nadchodzących wydarzeniach zachęca ludzi do odwiedzenia lodziarni.

Promocje lokalne, takie jak organizowanie wydarzeń i degustacji, są skutecznym sposobem na zwiększenie świadomości marki i przyciągnięcie nowych klientów. Organizacja dni otwartych, festiwali lodowych czy warsztatów z tworzenia lodów to świetna okazja do zaangażowania społeczności lokalnej. Współpraca z lokalnymi influencerami, którzy mogą promować lodziarnię na swoich kanałach społecznościowych, również przynosi korzyści. Programy lojalnościowe, takie jak karty stałego klienta czy aplikacje mobilne oferujące nagrody za zakupy, pomagają w utrzymaniu stałych klientów i zachęcają do częstszych wizyt.

Efektywny marketing i promocja lodziarni wymagają zróżnicowanego podejścia, łączącego działania online i offline. Regularne monitorowanie wyników kampanii marketingowych i dostosowywanie strategii pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty i zwiększyć rentowność lodziarni.

Najlepsze lody w mieście - smak, który uzależnia! - sempre group - partner cukierniczy.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Analiza konkurencji w kontekście prowadzenia lodziarni

Analiza konkurencji to kluczowy element każdej strategii marketingowej, która pozwala na lepsze zrozumienie rynku i pozycjonowanie własnej oferty w sposób, który przyciąga klientów i zapewnia rentowność biznesu.

Sprawdzenie cen podobnych produktów na rynku jest pierwszym krokiem w analizie konkurencji. Monitorowanie cen lodów w innych lodziarniach w okolicy pozwala na zrozumienie, jakie są standardowe stawki za różne rodzaje produktów. Ważne jest, aby nie tylko zwrócić uwagę na ceny, ale także na to, jakie dodatkowe usługi i wartości oferują konkurenci w ramach tych cen. Może to obejmować darmowe dodatki, wyjątkowe smaki, promocje sezonowe czy programy lojalnościowe. Dzięki temu można określić, jakie ceny są akceptowalne dla klientów i jak pozycjonować własne produkty, aby były konkurencyjne.

Ocena unikalnych cech oferty, które mogą uzasadniać wyższą cenę, jest kolejnym istotnym krokiem. Każda lodziarnia powinna zidentyfikować i podkreślić swoje unikalne wartości, które odróżniają ją od innych. Może to być np. stosowanie najwyższej jakości, lokalnych składników, oryginalne receptury, wyjątkowy sposób podawania lodów czy ekologiczne opakowania. Warto również wziąć pod uwagę atmosferę lokalu, poziom obsługi klienta oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak dostępność miejsc do siedzenia na zewnątrz, strefy zabaw dla dzieci czy wydarzenia tematyczne.

Wyjątkowe cechy mogą uzasadniać wyższą cenę, ponieważ oferują klientom dodatkową wartość, której nie znajdą u konkurencji. Na przykład, jeśli lodziarnia stosuje organiczne składniki lub unikalne, rzemieślnicze metody produkcji, może to być powodem do ustalenia wyższej ceny. Ważne jest, aby te unikalne cechy były jasno komunikowane klientom poprzez różne kanały marketingowe, takie jak media społecznościowe, ulotki, strona internetowa oraz bezpośrednia komunikacja w lodziarni.

Dzięki analizie konkurencji można również zidentyfikować luki na rynku i potencjalne obszary do rozwoju. Może się okazać, że w okolicy brakuje lodziarni oferujących wegańskie lody lub specjalne produkty dla osób z nietolerancją laktozy. Wprowadzenie takich unikalnych ofert może przyciągnąć nowych klientów i zbudować lojalną bazę odbiorców.

Podsumowując, analiza konkurencji jest niezbędnym elementem w strategii marketingowej lodziarni. Pozwala na lepsze zrozumienie rynku, ustalenie konkurencyjnych cen oraz identyfikację i komunikację unikalnych cech oferty, które przyciągną klientów i uzasadnią wyższe ceny. Regularne monitorowanie działań konkurencji oraz elastyczne dostosowywanie własnej oferty do zmieniających się potrzeb rynku to klucz do sukcesu i zwiększenia rentowności biznesu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyczne narzędzia do kalkulacji

·        Kalkulator wartości odżywczych dla producentów żywności: Kalkulatora X-MART - laptop.png
zarządzanie recepturami: karty produktów z pełnymi składami, alergenami, wartościami odżywczymi i dodatkowymi informacjami. Obliczanie wartości odżywczych na podstawie receptur technologicznych. Samodzielne tworzenie karty produktów. Przygotowanie na kontrole IHJARS i Sanepid.

 • Oprogramowanie do zarządzania sprzedażą: E-kalkulator Operacyjny Narzędzie do określa opłacalność ceny produktów-oblicza próg rentowności ceny wyrobów-oparty jest na MS Office – Excel

 

SEMPRE GROUP: Wiodący dostawca w branży cukierniczej i lodziarskiej od 2010 roku. Oferujemy wysokiej jakości produkty i indywidualne doradztwo.

Dlaczego warto? Zapraszamy do kontaktu. Nasi doświadczeni technolodzy i specjaliści dostarczą wiedzę na temat każdego aspektu prowadzenia lodziarni. Otrzymasz wsparcie na każdym kroku – poprzez wybór maszyn i rządzeń, surowców do produkcji aż po zarządzanie ofertą sprzedaży.

Z nami otworzysz swój biznes od A do Z! Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby zdobyć kompleksowe know-how i urzeczywistnić swoje marzenie o własnej lodziarni!

Sempre Group Sp. z o.o. Biuro handlowe: tel. + 48 668 884 166 | sempre@sempreinfo.pl
www.sempreinfo.pl | Sklep on-line www.cukieteria.pl |Akademia Cukiernicza www.wapas.pl